Enzim Peeling

Enzim peeling  melasma ve özellikle hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisinde etkili yöntemlerden biridir.

Tedavi nasıl işe yarar?

Enzim Peeling ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılar. Her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilir. TCA ve soyucu asitleri içermez, dolayısıyla yan etki riski minimumdur. Ciltte yara oluşturmaz, İyileşme süreci yoktur.1-4 hafta içinde parlak, tazelenmiş ve lekelerden arınmış bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkin bir leke tedavisi alanıdır. Deride çeşitli bölgelerde görülen koyulaşma ve lekelenme bu bölgede melanin miktarının aşırı artmasından kaynaklanmaktadır. Enzim Peeling derinin rengini açmak (depigmantasyon) suretiyle lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır,deri renginin belli bölgelerde koyu bir renge dönüşmesine sebep olan mekanizmanın içinde aktif rol oynayan tyrosinase adlı bir enzimin baskılanmasını sağlar.Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin etkin tedavisi sağlanır.

Nasıl Etki Eder?

Enzim Peeling melanin oluşumunda etkili olan tyrosinase adlı enzimin baskılar. Haricen deri yüzeyine uygulanmak suretiyle etki eder.

Ne Şekilde Uygulanır?

Enzim Peeling 2 farklı kitten oluşan tek bir pakettir.

Programa Nasıl Başlanır?

Enzim Peelingın ilk başlangıç tedavisi her zaman klinik koşullarda uzman doktor tarafından yapılır. Öncelikle cildinizin tipi ve tedavinin ne şekilde uygulanması gerektiği konsültasyon sonucu uzman doktor tarafından değerlendirilir. Uygulamadan önce aqua veya aseton içeren bir ürünle cildinizin temizliği yapılır. Bu temizlik sonucu tüm ölü hücreler ve yıpranmış yaşlı debris(ölü doku) cildinizden uzaklaştırılmış olur. Cilt temizliğinden sonra Enzim Peeling 1’in uygulamasına geçilir. Cilt tipinize bağlı olarak uygulanan maske 4-8 saat arası cildinizde kalmalıdır. Uygulamanın ardından maske cildinizde kalarak evinize gidebilirsiniz. Doktorunuz tarafından belirlenerek size iletilen süre sonunda maske suyla yıkanarak ya da nötr bir temizliyici yardımıyla çıkarılır. Yüzün temizlenmesinin hemen ardından hydra-vital faktör K kremi uygulanır.

Bakım Programı Nasıl Uygulanır?

Bu tedavide ikinci aşama bakım programıdır. Bu program kapsamında Enzim Peeling 2 kremi günlük olarak ilk tedavinin yapıldığı bölgenin üzerine uygulanır. Enzim Peeling bakım kremi maske uygulamasını takip eden ilk 2 hafta içinde günde 2-3 defa, 2 haftadan sonra ise günde 1 defa uygulanır. Leke tedavisinde en iyi sonuçları alabilmek için kremin düzenli günlük kullanımı mutlaka gereklidir.

Etkileri Ne Zaman Fark Edilir?

Enzim Peeling’ın Etkileri Ne Zaman Fark Edilir?

Vakaların çoğunda derideki lekeler tedaviye başlandıktan 1 hafta sonra kaybolmaya başlar. Deri rengi ne kadar koyu ise lekelerin tamamen kaybolması o kadar uzun sürer. 2-3 hafta sonra cilt çok daha parlak ve sağlıklı görünür. Enzim Peeling uygulanan adayların çok büyük bir çoğunluğunda koyu lekeler 4-6 hafta içinde tamamen kaybolur.

Uygulamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Enzim Peeling ile leke tedavisine başlanmadan önce adayların daha önce benzer bir tedavi (özellikle glikolik asit ile) yaptırıp yaptırmadığı bilinmelidir. Eğer leke tedavisi amaçlı bir uygulama yapıldıysa Enzim Peeling leke tedavisine başlanmadan en az bir hafta beklenmelidir.

Enzim Peeling Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlk uygulaması klinik şartlarda başlanan Enzim Peeling leke tedavisi programı mutlaka size doktorunuz tarafından açıklandığı şekilde, günlük düzenli uygulamalarla evde sürdürülmelidir. Leke tedavisi süreci tamamlana kadar tedavi kesinlikle kesintiye uğratılmamalıdır.

Başka Tedavilerle Kombine Edilebilir mi?

Kesinlikle HAYIR. Enzim Peeling tedavisi yanısıra başka bir takım leke tedavisi ürünleri kullanmak kesinlikle yasaktır. Aksi takdirde istenen sonuçlar alınamayacaktır.

Ne Tür Cilt Rahatsızlıkları Tedavi Edilebilir?
  • Cildin yaşlı görünümü ve yaşlılık lekeleri
  • Yüzdeki aşırı pigmentasyondan kaynaklanan lekeler
  • Derideki koyu lekeler (spotlar)
  • Melasma
  • Cholasma
  • Akne izleri
Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?
  • Yüz
  • Boyun ve Dekolte
  • Karın bölgesi
  • Bacaklar ve eller
Avantajları Nelerdir?

Melasma lekeleri tedavisinde çok etkilidir. Cholasma lekeleri tedavisinde çok etkilidir. Uygulama invaziv değildir ve ağrısızdır. Çok kısa sürede sonuç alınır. Hassas ciltlerde dahil olmak üzere her türlü cilt tipine uygulanabilir. Çok hafifi cilt soyucu etken madde içerir dolayısıyla yan etkileri minimal seviyededir. Yılın her mevsiminde uygulanabilir. Akne izleri ve ciltteki lekeli görünüm üzerinde etkilidir. Cilde zarar verecek hiç bir kimyasal içermez. Leke tedavisinde çok etkili ve güvenlidir.

Dezavantajları Nelerdir?

Tedavinin etkisi ömür boyu kalıcı değildir. Sağlanan etkilerin kalıcılığını sürdürmek için tekrar edilmelidir. Tek seferde satın alınması dolayısıyla pahalı görünen bir tedavi yöntemidir, ancak diğer tedaviler gibi tekrarlayan klinik seanslara gerek duyulmamaktadır. Toplam maliyete bakıldığında fiyatı uygundur.

Leke Tedavisi Sonuçları

Enzim Peeling ile Leke Tedavisi Programından Nasıl Sonuçlar Beklenebilir?

Vakaların büyük bir çoğunluğunda lekelerin % 95 oranında tedavi edilebildiği bildirilmiştir.Enzim Peeling ile leke tedavisi programına başladıktan sadece 1 hafta sonra kullanıcılar cilt renginde, tonunda yapısında fark edilir ciddi gelişmeler gözlenir. 3-6 hafta içinde ise cilt tamamen aydınlık ve sağlıklı bir görüntüye kavuşur.

Leke Tedavisinde Ciltte Tahriş Görülür mü?

Enzim Peeling İle Leke Tedavisinde Ciltte Tahriş Görülür mü?

Hayır, sadece çok hassas ciltlerde az miktar kızarıklık/tahriş görülebilir. Kısa sürede azalarak tamamen kaybolur. Ciltte görülebilecek muhtemel kızarıklık ve kabuklanmanın en kısa sürede iyileşmesi için hydra-vital faktör K kremi kullanılmalıdır. Eğer kabuklanma fazla ise bu krem 2-4 saatte bir kullanılabilir.

Leke Tedavisinin Takibi

Enzim Peeling İle Leke Tedavisinin Takibi

İlk uygulamadan 2-4 hafta sonra kontrol yapılması önerilir. 3-6 ay boyunca da doktorunuzun önerdiği aralıklarla kontrol yapılabilir.