Varis Tedavisi

Sıklıkla kılcal ve orta boy (retiküler) varislere uygulanan damar içine ince bir iğne ile girip damar kapatıcı ilacı (sklerozan madde) sıvı ya da köpük şeklinde verme işlemidir. Variste İğne tedavisi olarak da bilinir. Bu ilaç hastadan hastaya fark edebilen sürelerle kimyasal olarak damarları büzüştürüp kapatır.Tedaviden sonra damar hemen kapanır ama görüntünün tamamen kaybolması zaman alır. Bu süre kişiden kişiye değişkenlik gösterir ve bazen varisin tümüyle kaybolması birkaç ayı bulabilir. Varis ne kadar büyükse kaybolma o kadar uzun sürer.

Köpük tedavisi hangi varis türünde kullanılır?

Variste iğne tedavisi hem kılcal varis, hem orta boy varis, hem de büyük varis tedavisinde kullanılır. Asıl kullanımı, kılcal varis ve orta boy varis tedavisidir. Bu iki grup varis tedavisinde bilinen en etkili yöntemdir ve tedavide ilk seçenektir. Kılcal varis tedavisinde daha çok köpüksüz skleroterapi yöntemi tercih edilir. Ancak köpük tedavisi de kullanılabilir. Kılcal varis tedavisinde deriden yapılan lazer ya da RF yöntemleri de kullanılabilir ama bunların etkinliği skleroterapiye göre daha azdır.

Köpük tedavisi ile orta boy varislerin tamamen giderilmesi her zaman mümkündür. Ancak bazen birden fazla tedavi seansı gerektirebilir. Bu tedaviden sonra en önemli konu hastaların sabırlı olmalarıdır. Tedavinin mükemmel etkisini görmek bazen bir kaç ay alabilir. Bu süre genellikle kişinin bünyesi ile ilgilidir ve kişiden kişiye değişir.

Varislere iğne tedavisi yapılışı

Ultrason eşliğinde hedeflenen varise iğne ile girilir,

İğne ile köpük ilacı verilir,

Köpük o damarı içten kapatır,

Belli bir süre sonra varis kapanır ve sonra kaybolur.

Köpük tedavisi kimlere yapılamaz?

Hamilelere, damar tıkanıklığı olanlara, kullanılan (sklerozan madde) ilaca karşı alerjisi olanlara uygulanmaz.

İşleme hazırlık açısından neler yapılır?

İşlem Lazer-RF Ablasyon tedavisiyle beraber yapılacaksa, ek hazırlık gerektirmez. Yalnız başına uygulanacaksa, yanınızda doktorunuz önereceği bir varis çorabı ya da bandaj getirmeniz gerekecektir.

İşlem varislerin yoğunluğuna göre yaklaşık 30-45 dk arasında sürer.

Köpük tedavisinin riskleri nelerdir?

Köpük tedavisi riski oldukça az olan bir tedavi yöntemidir. En sık görülen sorun tedavi sonrası deride açık kahverengi bir renk oluşmasıdır (pigmentasyon). Bu renk sorunu tedavi yapılan her 10 hastanın birinde olabilir. Kaybolması bir kaç ay alabilir ancak sonunda tamamen kaybolur. Köpük tedavisi kılcal damarlar için yapılmışsa tedaviden sonra, tedavi edilen bölgede yeni kılcal damarlar görülebilir. Bu da yaklaşık her 10 hastanın birinde olur. Bir kısmı kalıcı olabilir.

Yatış gerektirir midir, günübirlik işlemler midir?

Hastaneye yatış gerekmez. Kişi tedaviye yürüyerek gelir ve tedaviden hemen sonra yürüyerek hastaneden ayrılır. Tedavi sonrası günlük hayatıma ne zaman dönebilir? Aslında aynı gün bile günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Tedavi günü biraz yürümenizi bilhassa isteriz. Ertesi gün çalışmaya bile başlayabilirsiniz. Ancak işlemden sonra her bünyede farklı şiddette olabilecek ağrı gelişebilir. Genellikle klinikten çıkarken her hastamıza bir ağrı kesici ilaç reçete ederiz.

İşlem sonrası takip/kontrol sıklık süreleri nedir ve nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrası doktorunuz belirli periyotlarla sizi kontrole çağırabilir.

İşlem sonrası bacakta ağrı ve şişme olması durumunda doktorunuza haber veriniz.

İşlem sonrası, doktorunuzun önerdiği şekilde elastik bandajı ya da varis çorabını kullanmaya devam ediniz.

İşlemden sonraki gün duş alabilirsiniz.

Bacaktaki varislerin tümünün giderilmesi için kaç seans tedavi gerektiği tamamen bacaktaki varislerin yoğunluğuna bağlıdır. Varisler çok yaygınsa 4-5 tedavi seans gerekebilir.

Köpük tedavisinin başarı oranı nedir?

Köpük tedavisi uygulanan kılcal damarların yaklaşık %60-70’i, orta boy damarların %90’ı tedavi olur. Yani bir tek tedavi ile tüm varislere iğne ile girilip köpük ilacı verilse bile tek seansta o varislerin tümünün kaybolması mümkün olmayabilir. Köpük tedavisi özellikle yeşil renkli orta boy varislerin tedavisinde en iyi yöntemdir ve son derece etkilidir.