PRP Medikal

PRP NEDİR?

Otolog trombosit zengin plazma (PRP) enjeksiyonları ilk defa açık kalp ameliyatında 1987 yılında kullanılmıştır.

 

 

Bugün, PRP enjeksiyonları güvenli bir şekilde başta spor hekimliği, ortopedi, kozmetik, faciomaxillary ve üroloji dahil olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır.

Kan, plazma, kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositleri içerir. Trombositler, yaklaşık 7-10 gün ömrü olan küçük disk şekilli hücrelerdir. İç trombositler, pıhtılaşma ve büyüme faktörleri içeren granülleri bünyesinde bulundururlar. İyileşme sürecinde, trombositler aktive olur ve birlikte kümelenirler. Daha sonra enflamatuvar kaskad ve iyileşme sürecini uyaran büyüme faktörlerini ihtiva eden granüller serbest kalırlar.

Kan, tipik olarak% 6 trombosit içerir, oysa PRP önemli ölçüde artırılmış Supra-fizyolojik trombosit konsantrasyonuna sahiptir. Bu seviye, çıkarma metodu ve ekipmanına bağlı olarak değişmesine rağmen, çalışmalar eğer kullanılan PRP normal kana göre 4 kattan fazla artırılmış trombosit konsantrasyonuna sahipse klinik yarar elde edilebildiğini göstermiştir.

KAS-İSKELET HEKİMLİĞİNDE PRP

Trombosit açısından zengin plazma enjeksiyonu (PRP enjeksiyonları) tendonlar, kaslar ve eklemler de dahil olmak üzere pek çok kas-iskelet sistemi kırıklarının tedavisinde kullanılabilir. Tipik olarak, biribirinden 4-6 hafta aralıkta olan 2 veya daha fazla enjeksiyon gerekmektedir. Bu yaralanmanıza bağlı olarak değişebilir.

HANGİ TENDON YARALANMALARI PRP İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR?

PRP şunlara enjekte edilebilir:

 1. Tenisçi dirseği (ortak açıcı tendinosis)
 2. Golfçü dirseği (medial epikondilit)
 3. Atlayıcı dizi (patellar tendinosis)
 4. Aşil tendinosis
 5. Topuk dikeni (Plantar fasciitis)
 6. Hamstring tendonları
 7. Addüktör tendonları
 8. Gluteal ( kalça ile ilgili) tendonlar
HANGİ KAS YARALANMALARI PRP İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR?

PRP şunlara enjekte edilebilir:

 1. Hamstring
 2. Baldır
 3. Kuadriseps
DİĞER HANGİ YARALANMALARI PRP İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR?

PRP ayrıca şu durumlarda da  kullanılabilir:

 1. Trokanterik bursit
 2. Knee MCL tears
 3. Diz Osteoartriti
 4. Kalça Osteoartriti
 5. Tendonlar için Trombosit Zengin Plasma ( PRP) Enjeksiyonları
PRP ENJEKSİYONU VE ULTRASON

Dr. Nergiz van den Berk – Göktaş enjeksiyon için yerin tam olarak tespit edilmesi amacıyla Londra’da Prof. Dr Otto Chan’den kas ve iskelet sistemine ultrasonla enjeksiyon eğitimi almıştır. Tüm PRP enjeksiyonları ultrasonla muayene ederek, önce sorunları tespit etmek tedavi gereken yere ultrason eşliğinde enjeksiyon yapmak çok önemlidir.